Jak tylko dowiedzieliśmy się, że jestem w ciąży, oczywistym było, że muszę iść do diabetologa i to jak najszybciej.
Jeśli chodzi o prowadzenie ciąży z cukrzycą typu 1, wybór szpitala oraz lekarza prowadzącego jest dość ograniczony. W Bydgoszczy jest bowiem tylko jeden szpital trzeciego stopnia referencyjności,w którym można prowadzić ciążę zagrożone. Placówki o III stopniu referencyjności są przeznaczone dla kobiet o wysokim zagrożeniu ciąży, jej patologicznym przebiegu, gdzie jest bardzo wysokie ryzyko urodzenie wcześniaka przed 31 tygodniem ciąży, czy dziecka z wielowodziem itp. Jest to szpital im. Jana Biziela na ul. Ujejskiego. W Bizielu kobiety chore na cukrzycę mogą prowadzić ciążę oraz swoją cukrzycę, a także rodzić. Diabetolog, który zajmuje się ciężarnymi to dr Alina Sokup. Znam ją odkąd skończyłam 18 lat i mogę Wam szczerze powiedzieć, że zna się na rzeczy. Prowadzi nie tylko ciężarne z typem 1, ale również cukrzyce ciążowe (czyli takie, które ujawniają się podczas ciąży i zanikają wraz z urodzeniem dziecka). Wizyty w ciąży są dość częste (co 2-4 tygodnie), ale wynika to z potrzeby kontroli poziomu cukrów.
W Bizielu prowadzony jest również Program Leczenia Osobistymi Pompami Insulinowymi Kobiet Ciężarnych z Cukrzycą Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy (o którym możecie więcej poczytać tutaj: http://www.wosp.org.pl/medycyna/programy/cukrzyca-kobiety-w-ciazy). Pompę można wypożyczyć na czas starania się o ciążę lub będąc już w ciąży. Szpital ma na stanie kilkanaście pomp firmy Medtronic, ja załapałam się na najnowocześniejszą pompę dostępną na polskim rynku czyli MiniMed 640G. Jeśli chodzi o koszty utrzymania pompy, to nie ma się czym martwić, ponieważ na okres ciąży przysługuje kobietom 100% refundacji na wkłucia, a dodatkowo w przypadku pomp Medtronic, przysługują także sensory do Ciągłego Monitorowania Glikemii (system CGM). Jak wiadomo, ciąża to czas w którym trzeba szczególnie pilnować dobrych poziomów cukru we krwi, więc CGM BARDZO ułatwia życie.
Sensor zczytuje poziom cukru we krwi co 5 minut i przesyła te dane do pompy insulinowej, na której mamy stały podgląd glikemii 24h na dobę. Można również ustawić alarmy w przypadku za wysokiego, a także za niskiego cukru. W wersji 640G mamy również opcję SmartGuard z hipoblokadą - oznacza to, że jeśli cukier spadnie np. do poziomu 70, pompa się sama zatrzyma i włączy ponownie, kiedy cukier podskoczy. Jest to nieoceniona pomoc przy nocnych hipoglikemiach (nie trzeba wstawać i pić soku w środku nocy) czy przy wymiotach w ciąży kiedy niskie cukry zdarzają się bardzo często a z jedzeniem jest krucho. Oczywiście, przy każdym niskim lub wysokim cukrze powiadomi nas alarm (mój rekord to 13 alarmów jednej nocy...). Jednym słowem - WARTO.
Fakt, trzeba nosić 2 wkłucia (jak na zdjęciu) + kalibrować sensor glukometrem raz na 12h, ale jest to minimalny wysiłek przy tak dużych możliwościach jest warty zachodu. W ciągu 2 miesięcy użytkowania pompy HbA1c spadło z 6,5% do 5,6%. Liczby mówią same za siebie :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz