Tak jak obiecałam, napiszę dziś kilka słów o badaniach prenatalnych, które w ciąży z cukrzycą typu 1 przysługują na NFZ za darmo.
Pierwsze to tak zwane "Badanie Pierwszego Trymestru", które robi się już między 11 a 14 tygodniem ciąży. Oczywiście obojętnie, czy ma się cukrzycę czy nie, jest to standardowe USG na którym ocenia się szczegółowo poszczególne struktury rozwijającego się płodu, a także szacuje się prawdopodobieństwo wystąpienia ciężkich wad genetycznych jakimi są Zespół Downa, Zespół Edwardsa i Zespół Patau poprzez zmierzenie tak zwanej przeziarnistości karku (NT).
Ze względu na to, że cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która może wpływać na rozwój płodu, diabetyczkom przysługuje także skierowanie na test PAPPa i poziomu beta HCG (z krwi), które razem z opisem USG pierwszego trymestru dają bardzo wiarygodne wyniki (powyżej 90% pewności) jeśli chodzi o prawdopodobieństwo wystąpienia trzech wad genetycznych wymienionych wcześniej.
W moim przypadku po skorelowaniu wyników z krwi oraz z usg czekało mnie jeszcze spotkanie z genetykiem, który wyjaśnił że wszystko jest w porządku i jak prawidłowo odczytywać otrzymane statystyki.
Warto z takiego refundowanego testu skorzystać gdyż prywatnie kosztuje on 250-600zł, a jednak głowa ciężarnej jest dużo spokojniejsza.
W ciągu całej ciąży wykonywana jest morfologia krwi (średnio raz w miesiącu) oraz badanie moczu. Kobiety z cukrzycą powinny także zapisać się na badanie okulistyczne minimum raz, a najlepiej 2 razy (na początku oraz na końcu ciąży), ponieważ jak już pisałam wcześniej mogą pojawić się powikłania (retinopatia) które kwalifikują ciężarną do porodu przez cięcie cesarskie.
W razie jakichkolwiek niepokojących objawów niezbędna jest też wizyta u neurologa aby wykluczyć neuropatię oraz u kardiologa jeśli zauważymy problemy z krążeniem. Wyniki z badań moczu są równie ważne, ponieważ w ciąży nerki są dodatkowo obciążone i może pojawić się lekka niewydolność. Jestem pewna, że wasz diabetolog wychwyci w porę niepokojące wyniki i zaleci odpowiednie postępowanie.
Następnym szczegółowym USG jest Badanie drugiego trymestru (znane jako badanie połówkowe) robione w okolicach 20 tygodnia ciąży. Lekarz ocenia na nim rozwój narządów wewnętrznych, pracę serca dziecka - lekarz może zalecić specjalne ECHO serca, które jest bardzo ważne w przypadku ciąży z cukrzycą - oraz płeć :) Już w tym momencie ciąży mogą pojawić się pierwsze objawy makrosomii płodu, która jak wiecie z poprzedniego postu może pojawić się u dzieci kobiet z typem 1.
Ostatnie z obowiązkowych USG (oczywiście możecie ich zrobić dużo więcej prowadząc ciążę prywatnie) to Badanie trzeciego trymestru, w którym określany jest wzrost dziecka, jego położenie, ilość wód płodowych i długość szyjki macicy. Wykonuje się je między 28 a 32 tygodniem ciąży.
W naszym przypadku wszystkie badania idą póki co książkowo. Znamy już płeć dziecka i pewnie w najbliższym poście ją ujawnię :) A może wy macie jakieś strzały? Chłopiec czy dziewczynka? :)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz