Jeśli chodzi o ryzyko poronienia: nie jest ono wyższe niż w przypadku ciąż bez cukrzycy. Pokusiłabym się nawet o stwierdzenie, że ciąża z cukrzycą jest "bezpieczniejsza" ponieważ jesteśmy pod czujnym okiem wielu specjalistów. Rozmawiałam na temat poronień także z pielęgniarkami, które pracują z dr Sokup (diabetolog prowadzący kobiety ciężarne z cukrzycą). W ciągu 6 lat zdarzyły się wśród ich pacjentek 3 lub 4 poronienia - czyli BARDZO MAŁO. Najniebezpieczniejszymi sytuacjami dla malutkiego płodu są duże skoki cukru (raz 300 raz 50) lub nagłe dążenie do obniżenia HbA1c, Jeśli zaczynamy ciążę z wysokim HbA1c lepiej jest obniżać je stopniowo (np. co miesiąc) niż drastycznie starać się w ciągu kilku tygodni zejść przykładowo z 10% do 6%. Jest to za duży szok dla organizmu, który może spowodować poronienie. Jak już wspomniałam, w ciąży jesteśmy pod lupą diabetologa a także ginekologa, więc jeśli dzieje się coś niepokojącego, lekarze na pewno zareagują w porę.
A co z wadami płodu? Chciałabym się tutaj skupić na najpopularniejszej z nich czyli Makrosomii. Oznacza to, że już w życiu płodowym dziecko może być większe niż jego "rówieśnicy" dojrzewający w ciałach matek bez cukrzycy. Zwiększone ryzyko makrosomii występuje u dzieci, których mamy miały wysokie poziomy cukru we krwi. Nie jest to wada poważna (nie wiem, czy nawet powinnam nazywać to wadą), ale może prowadzić do konieczności wykonania cesarskiego cięcia ze względu na gabaryty noworodka. Dziecko, które przed porodem ma określoną wagę powyżej 4200g przyjdzie na świat właśnie za pomocą cesarskiego cięcia. Makrosomii można zapobiec utrzymując poziomy cukru we krwi na właściwym poziomie przez całą ciążę. Więcej na ten temat poczytacie tu: http://pediatria.mp.pl/choroby/noworodek/67072,makrosomia-noworodek-zbyt-duzy-do-wieku-plodowego
Jeśli chodzi o inne wady (pamiętajcie, ja nie jestem lekarzem) przeczytacie o nich w specjalistycznym artykule tutaj: http://www.forumpediatryczne.pl/artykul/noworodek-matki-chorej-na-cukrzyce-cz-i-wplyw-cukrzycy-matki-na-rozwoj-plodu-patofizjologia-fetopatii-cukrzycowej/229
Najnowsze badania pokazały także, że hipoglikemia matek w ciąży ma niekorzystny wpływ na neurogenezę czyli tworzenie się neuronów (a co za tym idzie, prawidłowy rozwój mózgu).
Mam nadzieję, że chociaż trochę przybliżyłam Wam temat tak trudny jak prawdopodobieństwo wystąpienia poronienia i wad u płodu. Pamiętajcie jednak, że najważniejsze to dobre wyrównanie cukrzycy w ciąży, a wszystko będzie ok :)
Kolejny post planuję poświęcić specjalistycznym badaniom USG, które przysługują nam w ciąży na NFZ :)